Vallást csak szabad emberek változtathatnak, foglyokhoz ez nem illik!
A fiatalság joga, hogy forrófejű legyen, támadja, ami ferde, próbálja kiigazítani, még ha beleszakad is az erőfeszítésbe.
Egyetlenegy realitás létezik csak ezen a világon: a pénz. Háború és béke, élet és halál, asszonyi tisztesség, oldó és kötő pápai hatalom, a rendek szabadságvágya, az ágostai hitvallás tisztasága, a tengert átszelő hajók, a fejedelmek hatalma az uralkodáshoz, az Újvilág megtérítése, szerelem, jámborság, gyávaság, bujaság, bűn és erény: mindennek forrása a pénz, és minden pénzzé lesz újra, és minden kifejezhető - számokkal.
Sötétség nélkül nem létezne a világosság fogalma. Ha a világosság fel akarja fogni saját maga lényegét, meg kell találnia ellentétét, a sötétséget.
Ahogy egyes embernek fenékig ki kell kóstolnia a gonoszat, hogy valójában jó tudjon lenni, úgy az emberiségnek is végig kell haladnia a gonosz országán, mielőtt a jó országa eljöhet.
A világ közepe nem ott van, ahol az ember született, hanem annyi középpontja van a világnak, ahány lakója.
A művész több, mint szakember, mindenkire hat, mindenkinek a lényét ismeri, mindenkiért szól, a népért szól, mint egészért.
Nem lehet igazságosan politikát csinálni. Az erény nem azonos az igazságossággal. Az erény megköveteli, hogy olykor igazságtalanok legyünk.
Havonta elmegyünk gyónni, de a bűneinkhez ragaszkodunk mindennapjainkban, a halálunkig. Nincs pogány, aki olyan barbár és gonosz volna, mint mi spanyol keresztények.
Aki nem tud elszántan megragadni valamit, az gyakran megy el üres kézzel, s vallom, hogy az istenek a halandónak csak egyszer nyújtanak nagy lehetőséget!
Csak szerencsénk legyen. Bennünk kell, hogy legyen, mert nem kívülről jön az emberhez. A szerencse tulajdonság, mint az orr, mint a láb, mint a segg és minden egyéb: vagy van az embernek vagy nincs.
Az igened legyen igen, és a nemed legyen nem. De mondj nagyon keveseknek nemet és még kevesebbeknek igent.