Azt, ami a legjobb a matematikában, nemcsak feladatként érdemes megtanulnunk, hanem a magunkévá kell tennünk mindennapi gondolkodásunk részeként, és mindig megújuló bátorításként egyre fel kell idéznünk elménkben.
A matematikatudás olyan, mint egy röntgenszemüveg - segítségével felfedezheted a világ zavaros és kaotikus felszíne alatt rejtőző struktúrákat. A matematika tudománya segít, hogy ne tévedj a dolgok megítélésében, módszerei és lehetőségei évszázadok kemény munkájával, viták kereszttüzében kristályosodtak ki. A matematika eszközeinek birtokában mélyebben, logikusabban és teljesebben értheted meg a világot.
Egy ország nem azért nyer meg egy háborút, mert bátrabb, szabadabb a másik félnél, vagy mert Isten jobban szereti. Általában azok győznek, akiknek 5%-kal kevesebb repülőjét lövik le, vagy 5%-kal kevesebb üzemanyagot használnak, vagy 5%-kal jobban tudják táplálni a gyalogságot, ráadásul 95%-os költséggel. A háborús filmeket nem ezeknek az adatoknak az alapján készítik, de a háborút így vívják.
A matematika nem más, mint a józan ész alkalmazása.
Hajlamosak vagyunk a matematikát hosszú szabálygyűjteményként tanítani. Rendesen meg kell tanulnod és be kell tartanod ezeket a szabályokat, mert különben megbuksz. Ez nem matematika. A matematika azoknak a dolgoknak a tanulmányozása, amelyek egy bizonyos módon adódnak, mert egyszerűen nem lehet másként.
A matematika olyan, mint egy atommeghajtású protézis, amelyet a józan eszünkhöz kapcsolva megsokszorozza annak hatósugarát és erejét.
A matematika a józan ész kiterjesztése más eszközökkel.
Az ókori tudósoknak tulajdonított híres mondásokat valószínűleg csak kitalálták, de ettől még nem kevésbé tanulságosak.
Ha az élet egy nehéz problémát sodor elénk, próbáljunk helyette először egy könnyebbet megoldani, és reménykedjünk, hogy az egyszerű verzió elég jól közelíti az eredetit ahhoz, hogy ne váltsa ki az univerzum tiltakozását.
A matematikában nagyon ritka, hogy a gondolatok legvilágosabb összegzése a felfedezőtől származik.
A matematikában az egyik legfőbb élvezet az a felülmúlhatatlan érzés, hogy valamit igazán jól megértettél, egészen a legmélyéig; ezt az érzést a szellemi élet semelyik másik területén sem tapasztaltam. És ha egyszer tudod, hogyan kell valamit jól csinálni, akkor nagyon nehéz másként, sőt, ha makacs vagy, akkor teljességgel lehetetlen meggyőzni önmagad, hogy a rossz irányt kövesd.
Az a kérdés, hogy az egyik háború rosszabb-e a másiknál, egészen más jellegű, mint hogy az egyik szám nagyobb-e a másiknál. Az utóbbira mindig tudunk válaszolni, az előbbire viszont nem.
Biztonsági figyelmeztetés: sose ossz nullával, ha nincs melletted hivatásos matematikus.
Két mennyiséget elosztani egymással puszta számolás; a matematika azt kitalálni, hogy mit osszunk mivel.
A véletlenbe való belebotlás meglepetést kelt. A világegyetem hatalmas, és ha eléggé ráhangolódtunk a megdöbbentően valószínűtlen felbukkanására, akkor rá is fogunk akadni. A valószínűtlen dolgok sokszor megtörténnek.